YAYKaranfil

 

Dört mevsim yeşil kalabilen Karanfil Ağacı'nın tohumları, M.Ö 3. yüzyıldan beri ağız kokusunu gidermekte kullanılıyor. Keskin aroması ve buruk lezzetiyle, tatlılarımızın, içeceklerimizin vazgeçilmezi olan tarçın, kozmetik sektöründe de hak ettiği ilgi ve talebi görmekte. Diş ve diş eti ağrılarının dindirilmesinde de kullanılan karanfilin kalitesini test etmek ise oldukça kolay. Kaliteli karanfil suya atılınca ya dibe iner ya da suda dikey şekilde asılı kalır. Kalitesi düşük karanfil ise, su üzerinde yatay bir biçimde yüzer.Dut

Yay burcu insanını tarif etmek için söylenebilecek söz 'ben görüyorum'dur. Onlarca gözün bir arada durduğu Dut, Yay insanını sembolize etmek için idealdir. Farklı renk ve aromalardaki dut türleri, herşeyi farklı yönleriyle görebilen Yayların enginliğine ve lezizliğine örnek teşkil eder.

Kurutulmuş ya da taze, bütün ya da özü çıkarılarak pek çok biçimde mutfaklarımızdaki yerini alan Dut, ipek yapımında kullanılan ipek böceğinin ana besin kaynağı olarak da fayda sağlamaktadır.

Frenk ÜzümüGeleneksel Çin Tıbbında 50 temel bitkiden biri olan Frenk üzümü, kanser hücrelerinin ilaçlara direncini kırmak, karaciğer hücrelerini hızla yenilemek ve karaciğer rahatsızlıklarında destekleyici olmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi çok önemli etkilere sahip. Çok hassas, dikkatli ve profesyonel danışmanlık alınarak kullanılması gereken Frenk Üzümü, hoş aromasıyla keyifli bir meyve ve içecek olarak mutfaklarımızdaki yerini almaktadır.

PancarYaprakları yemeklerde, sap ve kökleri turşu, salata, çorba, dolma ve tatlılarda kullanılan pancarın anavatanı Akdeniz ülkeleri, özellikle de Anadolu ve Kafkasya'dır. Ispanakgiller ailesinden gelen bu sebzenin tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Bir rivayete göre milattan sekiz asır önce Babil kralı Maradach Balladı'ın sebze bahçesinde yetiştirilmiş. Pancarın hayvanlar için yem pancarı ve şeker pancarı da dahil olmak üzere 15 türü bulunuyor.

 

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
9 + 11 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin