Üstad Bülent Kısa'dan 'Reiki Modası' Hakkında

REİKİ MODASI

Şüphesiz ki, okuyucularımızdan bir çoğu “Reiki” ismini bir şekilde duymuş ve bir çoğu da Reiki ile pratik olarak ilgilenen kimselerdir. Reiki, son beş altı yıldan bu yana yayılan bir akım. Bir moda. Sadece adını duyup hakkında fazla bir fikir sahibi olmayan kimseler Reiki’yi bir tür Yoga, Zen Budizm, Transandantal Meditasyon gibi tekniklerden birisi zannedebilirler. Bu nedenle Reiki hakkında yapmak istediğim uyarılar ve nakledilebilecek dedikodulardan önce Reiki’nin ne olduğunu tam bilmeyenler için küçük bir açıklama yapmakta fayda görüyorum.

Reiki, Japonya’dan çıkıp yayılan bir yaşam tarzıdır. Yurdumuzdaki birçok Reiki’ci, Reiki’yi sadece bir şifa sanatı zanneder fakat aslında o bir yaşam tarzıdır. Yine bir çok Reiki’ci, Reiki sözünün “Evrensel Yaşam Enerjisi” anlamına geldiğini zaneder fakat bu söz iki Japonca kelimeden oluşur. Rei: Selam Ki: Evrensel Enerji. Reiki’nin anlamı: Evrensel enerjinin insana selamı, Evrensel enerjiye selam ya da Evrensel enerjinin insanı mesh etmesi, kutsaması gibi anlamlara gelir.

Reiki’nin yukarıda sayılan Yoga, meditasyon türü şeylerden belirgin farkıları vardır. Bunlardan biri Reiki’nin kişinin kendi üzerine çektiği ve onunla uyumlu yaşamaya gayret ettiği bir hayat enerjisi olması ve başka insanlara da şifa amacı ile gönderilebilen bir enerji olmasıdır. Bir veya birkaç Reikici kendilerindeki enerjiyi yanlarında olan bir kimseye şifa amacı ile nakledebildikleri gibi, uzakta olan ve hatta hiç tanımadıkları, yüzünü veya resmini bile görmedikleri kimselere de şifa amacı ile gönderebilirler. En azından bu konudaki iddialar bu seviyededir.

Reiki’nin diğer sistemlerden ikinci en büyük farkıysa, onun daha önce bu işi yapmış olan, başkalarına geçirmek ve öğretmek hakkına sahip olan bir usta tarafından, Reikici olmak isteyen kimseye bulaştırılması gereğidir. Bu yazımızın esas konusu da budur. Şimdi bir çok kişi Yoga ya da herhangi bir diğer uygulamanın da sadece bir ustadan öğrenileceğini, kitaplardan bu gibi şeylerin öğrenilemeyeceğini, burada bir farklılık olmadığını söyleyebilirler. Bu biraz yanlış olmaktadır çünkü bir ustanın, bir acemiyi başlatması, onun, kendi ifadeleri ile ‘’kanallarını açması’’ bazı özel törenlerle olmaktadır. Bu törenlerde Reiki sembolleri denilen özel semboller imajinatif olarak kişinin aurasına işlenir. Onun bir parçası olur ve kişi ancak bu sayede enerji ile rabıta kurabilir. Bu törenlerde kullanılan Reiki sembolleri son derece önemlidir. Bu semboller insan bedenindeki Chakra ismi verilen manevi merkezlere işlenir, kişiyi enerji ile senkronize hale getirirler. Kaynakları bilinmemektedir. Çok çok eskidirler.

Reiki’nin üçüncü ve en çarpıcı farkına gelince; Bu öğretinin bir ustadan, bir çırağa geçirilebilmesi için mutlaka belli bir para ödenmesi gereğidir. Ödenecek olan bu para ustadan ustaya değişir. Bir, ikibin dolarlardan bahseden ustalar olduğu gibi, mesela İzmir’de yaşayan ve bu işleri geçim kaynağı yapmış olan bazı kimseler 40, 50 milyona da sizin kanallarınızı açtığını söyleyebilir. Esasında böyle bir gelenek yoktur. Bu bedel ödeme işi sadece Reiki’nin bir kazanç kaynağı haline getirilmesi için sonradan uydurulan bir gelenektir. Reiki’de üç tane ustalık derecesi vardır ki, bunlar için de devamlı para ödemek gerekir. Hatta bazıları çok pahalı olan dördüncü bir ustalık derecesi olduğunu da iddia ederler.

Reiki’nin dördüncü önemli farkı, ustalık dereceleri arasında hiç bir öğrenim çalışma ve bekleme süresi olmamasıdır. Kabaca anlatmak gerekirse daha önce hiç bilmeseniz, hatta adını duymamış olsanız bile bugün belli bir para karşılığında kanallarınızı açtırır, inisiye olursunuz. Bir hafta sonra yine bedelini ödeyip master derecesi satın alırsınız ve birer, ikişer gün ara ile en üst seviye usta olursunuz. Bu sizin bilgi ve liyakatinize bağlı bir şey değildir. Sadece maddi durumunuza bağlıdır. Bundan sonra da siz Reiki öğretmeye, başkalarına ustalık dereceleri satmaya başlarsınız. Bir tür “Saadet Zinciri” uygulaması.

Şimdi bu para meselesi ve ustalık satışları bazı kimseleri güldürecektir fakat yine de buraya kadar pek önemli birşey yok. Satan kazanıyor, alan ise bir tür tatmin alıyor. Kendisine bir paye vermiş oluyor. Bunun dışında, bu konulara ister inanın ister inanmayın, insanların birilerine şifa vermek istemelerinde, iyi niyet ve duygularını ulaştırmak istemelerinde ne kötülük olabilir? Sadece bu tür tedavilere bel bağlayıp modern tıbbı inkar ve ihmal etmedikçe sağlıksız kimselerin bu şekilde bir de manevi tedavi alıp, yaşama motivasyonu sağlamalarında ne zarar var? Hiç. Buraya kadar da çok iyi fakat!!

Şimdi bu noktada, Reiki yapmak isteyenlerin ve bir ustadan, ustalık satın alanların ya da kanallarını açtıranların bilmeleri gereken perde arkasını anlatmaya geldi ki, yazımızın esas amacı da budur.

Size yukarıda verdiğimiz Reiki sembollerinden başka ne olduğu, kim tarafından çıkartılıp, uydurulduğu bilinmeyen bazı değişik Reiki sembolleri de vardır. Bunlar aşağıdadır. Bazı kimseler bu sembollerin birer muska gibi kullanıldığını, karşı cins ilişkileri, iyi şans, sağlık gibi şeylerde işe yaradıklarını söylerler ve hatta saçma sapan kağıt parçalarına muska gibi yazıp kişilere taşıttırırlar. Sanki Reiki değil de bir büyücülük uygulaması gibi kabul ederler. İşte burası hem işin dolandırılıcılık yanının güçlü hali hem de hurafedir. Başka bir iddiaya göre bu semboller kişilere hakim olup, onu köleleştirmek için kullanılan şeylerdir.

Reiki sembollerinin inisiye olma töreninde usta tarafından, çırağın aurasına imajinatif olarak işlendiğini yukarıda söyledik. Bu demektir ki, semboller hayali olarak çizilmektedir ve öğrenci hiç bir şekilde hangi sembolün işlendiğini bilememekte, görememektedir. Son zamanlarda özellikle İstanbul’da çokça dolaşan bir dedikodu da bir çok Reiki ustasının, öğrencinin aurasına yukarıdaki belirsiz sembolleri ve hatta daha da ileri giderek kendilerine ait özel sembolleri işledikleri hakkındadır.

Bunun amacı nedir?.. İlk aşamada öğrenciyi tamamen kandisine bağlamak, onun, ustanın dinsel, felsefi, ahlaksal ve politik görüşlerini benimsemesini sağlamak. Devamlı olarak ustaya bağlı kalarak derslere gelmesini ve devamlı ödeme yapmasını sağlamak ve en yaygını da ustanın kadın veya erkek olması farketmeksizin öğrencinin cinsel istismarını sağlamak, cinsel beğenisini elde etmek. Bu konularda çıkıp yayılan dedikoduların haddi var hesabı yok. Üstelik de bunu böyle yapan ya da yapmak isteyen ustaların dillerindeki en yaygın şey de “Reiki’nin asla böyle kullanılamayacağı, sadece iyiliğe çalışacağı” gibi şeylerdir.

Şimdi. Reiki hakkında özellikle bu işi yapmak isteyenlere söylenebilecek en son söz şudur: Şayet siz bu gibi şeylere az inanıyor ya da inanmıyorsanız o zaman gidip, tam inanmadığınız bir şey için neden birilerine ödeme yapıyorsunuz ve ustalık alıyorsunuz? Yok şayet siz buna gerçekten inanıp birşeyler elde etmek istiyorsanız. O zaman bilmelisiniz ki, gidip bir ustaya inisiye olurken, onun sevecen hallerine, insancıl vitrinine ve güler yüzüne inanıyorsunuz fakat içini asla bilemiyorsunuz. Bu durumda kendinizi olası bir istismara ve bir ustanın kölesi olmaya açıyorsunuz. Dolayısıyla bu işlerde son derece dikkatli olup, önceden biraz bilgilenip, ona göre davranmanız gerekmez mi? Kendinizi ne derece riske soktuğunuzun farkında mısınız? Eğer siz Reiki ustalığı almış bir kimse iseniz, başka bir kimseye ne derece bağlandığınızı hiç düşündünüz mü?

Bülent Kısa

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
6 + 6 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin