Astrolojide ölüm

Yaşamak, Sevmek ve Ölmek

Bir astrolog doğum bilgilerinize göre "Doğum Haritası" çıkarabilir ama konunun uzmanı olan bir astrolog aynı haritadan yola çıkarak "Ölüm Haritası" da çıkarabilir. Çünkü yaşam aynı zamanda da ölümün ta kendisidir. Astrolog Rowena Wall anlatıyor.

Yaşamak güzeldir, sevmek ise yaşamın en önemli ve gerekli parçasıdır ama bunların sonunda ölüm vardır. Ölüm olayı, ne kadar kesin ve kaçınılmaz olursa olsun sorduğumuz soru aynıdır; "Niçin ve neden şimdi?" Acaba bu derin ve ezici sorunun cevabını verebilecek astrolojik bir bulgu var mıdır? Bazı astrolojik felsefi görüşler ve gruplar belli yaklaşımlarda bulunsalar da bizim aradığımız şey, astronomik anlamda astrolojik verilerdir. Ölüm bir son mudur? Hele özellikle sorulursa intihar bir hak mıdır? Dinsel prensiplere göre, ruhunuz ölümsüzdür ve diğer inançlarda benzer modeller vardır. Metafizik görüş ise, eğer kendi yaşamınızı kendiniz alırsanız, yeniden doğar, aynı sorunlarla tekrar karşılaşır, umutsuzca kaçmaya çalışırsınız ama bu mümkün değildir. Tam burada çelişkiyi vurgulayan soru çıkagelir; Eğer seçim benimse, tekrar bu zorluğu neden seçiyorum? Ve oturur düşünürsünüz. Birçok insan ölümü ve ölmeyi başkalarına göre daha çok düşünürler. Bu bir kişisel eza veya sadizmdir ve göründüğü kadarıyla akılcı bir hareket değildir. Gençler ölümü düşünseler de, yorumları çağdaş ve kendilerini işin içine katmadan düşünürler. İçinde bulunduğumuz modern çağın zorlukları içinde, ölümü yok farzederek yaşamak çok güçtür, eski çağlara göre bu çağda yaşamak uygarlığımızın şu anki düzeyine rağmen tartışmasız kolay değildir. Çünkü zeki ve uygar insan, ataları gibi ölümü bir kader olarak kabul etmez, dinsel inançların etkilerine rağmen yine de karşı çıkar. Bu çağ geçiş çağıdır ve zaman 21. Yüzyıl´a doğru akmaktadır.

 

Ölümle barışın

Astroloji´de ölüm, 8. Ev´in konusudur, Pluto tarafından yönetilir, Akrep Burcu´nun etki alanındadır. Burada, Pluto, 8. Ev ve Akrep Burcu üçgeni nedeniyle hemen akla seks, ölüm simgeleri ve yaşamın kendisi akla gelir. Öte yandan doğum da, horoskopun yani yıldız haritasının 8. Evi´nin konusudur ve ilişki açıkça görülebilir. Seks olmadan doğum olmaz ve ölüm de yaşamsızlığın kendisidir yani ölüm de yaşam olmadan olmaz. 1975´de yayınlanan Dannion Brinkley´in "Saved by the Light" yani "Işıkla Kurtarılanlar" adlı kitabında, anlatılanlar çok çarpıcıdır. Brinkley, elektrikli sandalyede idam edilmiş ama ölmemişti. 28 dakika sonra kendisine geldiğinde morgdaydı, işin hukuki taraflarını boşverirsek, geçen 28 dakika içinde Brinkley´in hatırladığı ve "Bilgi Tapınağı" olarak tanımladığı şey olayın en önemli yönüydü. Anlattığına göre Brinkley, 13 melekle beraber olmuş ve onlardan 117 kehanet öğrenmişti. Gerçekten de bunların 95´i gerçekleşti. Melekler Brinkley´e, dünyaya geri döneceğini ve yaşamdan ölüme kolayca geçebilmeleri için insanlara yardımla görevlendirildiğini söylemişlerdi, bizim kültürümüz ölümü bir kriz haline getirmişti oysa ölüm, doğum gibi yeni ve farklı bir yolculuğa çıkışın gerçeği olarak kabul edilmeli ve anlaşılmalıydı. Ölüm sadece fiziksel şeklimizi değiştiriyor, ruhlarımız ise daima varoluyordu. Dünya birşeyler öğrenmek için gelinen ilginç ve çekici bir okuldu. Ne olursa olsun, yine de dünya hoş bir yerdi ve belki de evrendeki diğer okulların en güzellerindendi. Brinkley, sevgi ve mutluluğun kullanılması halinde ölümle barış yapılabileceğini, sevmenin ve esirgemenin krizi aşacağını söylüyor, öte yanın güzelliğini anlatıyor ve korkulacak birşey olmadığını söylüyordu. Ruhsal yaşamımızı zenginleştirmemiz halinde, ölüm ötesinden korkmamamız gerekiyordu ama buradaki ruhsal yaşam dinsel bağnazlık anlamında değildi. Birçok insan ölümden geri döndüklerinde ya da "ölüm deneyi" yaşadıklarında mutluluk veren çok parlak bir ışıktan söz ettiler. Bundan sonra yaşamları bütünüyle değişti ve yaşamın değerini anladılar.

Baharın gelişi ve yaşam çarkınız

Peki acaba Astroloji´ye ne sorabiliriz? Örneğin Pluto yakın dönemde Yay Burcu´na girdi, bunun anlamı öğrenme, öğretme ve felsefe demekti. Aynı zamanda da, yüksek zekayı simgeliyordu. Yeni Çağcı astrologlara göre ise, ölümü ve yaşamı yöneten Pluto şimdi bize varlığımızın anlamını öğretmeye geliyor ve yeni bin yıla yani Millenium´a hazırlıyordu. Uranüs´ün insanlık üzerindeki etkileri ise, dönüşümü kendi evinde yani Kova Burcu´nda oluşturmakta. Bunu evin eski ve katı duvarlarını yıkıp, yeni ve aydınlık odalar yapmaya benzetebilirsiniz. Astrolojik bulguları izlemeye devam edelim; Satürn Koç Burcu´nda yani Zodyak´ın başlangıç noktasında. Koç Burcu´nu Mars yönetir, Mars aynı zamanda da, 8. Ev´in ve Akrep Burcu´nun ikincil yöneticisidir. Satürn ise bilindiği gibi kozmik öğretmenimizdir, şu anki misyonu doğumu içermesine rağmen, konum olarak Koç´un Ölüm Noktası´ndadır. Ama bütün bunlar kozmik resmin küçük bir parçası, göründüğü kadarıyla ölümün nedeni daha büyük ve bu dünyada anlaşılamayan bir yaşamın başlamasıdır. Sonunda baharın gelmesi olarak düşünülebilir. Mitoloji´yi anımsayın, Persephone, yeraltı dünyasından çıkıp, yeryüzüne döndüğünde bahar gelir. Demeter´le, Zeus´un kızı olan Persephone, Yeraltı Tanrısı Pluto ile evlendirilmişti. Ama evliliğin bir koşulu vardı, Zeus kızına yılın altı ayını Hades´de yani yeraltında Pluto ile beraber geçirmesini, kalan altı ayda ise yeryüzüne çıkmasını emretmişti. Yeryüzündeki altı ay yaz ve bahardı. Yaşamı yılın bu döneminde heryerde görürüz, hayvanlar gençleşirler, yapraklar yeşerir, çiçekler açar ve bebeklerin doğumu çoğalır. Bu olay ruhumuzun, gelecek olan gerçeği sıkı sıkı yakaladığı demektir ve bir dönemdir. Yaşamın bir parçası şeklini değiştirir, çözümlenir ve ardından başka bir parçası başlar. Bunun adı "Yaşam Çarkı" dır, korkuyla sonun geleceğini düşünür, zor anlar yaşar ve sonunda yeni bir başlangıca geçeriz.

Horoskop, bize yoldaki işaretleri gösterir

Michael Newton´un "Journey of Souls" yani "Ruhların Yolculuğu" adlı kitabında derin hipnoz altında öteki yana yolculuk yapan 29 hastadan söz edilir. Hastalar, ölüm yolculuklarını anlatmakta ve ölürken ne hissettiklerini tarif etmektedirler. Anlatılanlar malumdur; ölümün hemen ardından ruhsal rehberler, sakinleşen huzursuz ruhlar , ruhsal alemin ruh grupları ve sonunda başka bir beden seçerek dünyaya dönerek farklı ruhsal düzeyleri denemek (Yani başlangıç, gerekli ortam ve terfi etme ya da yükselme). Eğer dünyadaki ruhsal eşlerimizi tanırsak, yaşamın amacını ve Yaratıcı´nın manifestosunu da anlayabiliriz, yaşamlar arasındaki çalışmalara göre yaşamı seçer ve bizim seçimlerimizin gerektirdiği yolculuğu yaparız ve bu bir son değildir yani ölüm bir son değildir. Yıldız haritaları bir Yaşam Çarkı´nı sunarlar ve bir dairedir. Astroloji ile, dünyasal olaylardan korkmamayı öğrenebilir, ruhlarımızın önemini anlarız. Bilgi bizi asla terk etmez, öğrenmeye, kabul etmeye ve öğrendiklerimizi ebediyen saklamaya ihtiyacımız vardır, önceki yaşamınızı astroloji aracılığı ile öğrenmeniz mümkündür ve bu bilgi sizinle gerçek arasındaki ince tülü kaldırır. Horoskop bizim haritamızdır, bize nasıl alacağımızı, nerede neyi isteyeceğimizi ve bu yaşamda nasıl davranacağımızı öğretir. Eğer horoskopa dikkat edersek, yolumuz üzerindeki yol işaretlerini görebilir ve zaman içinde güvenle yolumuza devam edebiliriz. Dolambaçlı yollara sapmaz, ruhsal öğrenimi tamamlayarak evrensel bilgeliğe ulaşabiliriz.

İyi yolculuklar haritanız

Bir astrolog, profesyonel anlamda binlerce horoskop hazırlar. Nedir bunlar? Tabii ki doğum haritalarıdırlar, onlara "Natal Haritalar" denir. Zaman verileri kesinse yani kişinin doğum tarihi, zamanı ve doğduğu yer kesinse bireysel olarak yolumuzu görebiliriz ve aynı şekilde de "Ölüm Haritaları" çıkarılabilir, bunlara da "İyi Yolculuklar Haritaları" diyoruz. Bunlar büyük yarar ve aydınlanma sağlarlar. Çok çeşitli olsa da, bir mesaj vardır, temelde acıdan kurtulabilir ve acı duymadan Işık´a geçmeyi öğreniriz. İnanılmaz ama bir horoskop, sahibinin ölümünden sonra da devam eder. Transitler yani gezegenlerin ilişkileri ve geleceğe yönelik ilerletmeler yolu aydınlatırlar. Doğum haritasının ölümden sonra ile ilgili bölümü ruhumuzun yolculuğunu gösterir, durmak yoktur , yolculuk devam eder. Örneğin Marilyn Monroe´nun, John Kennedy´nin veya Jackie Kennedy´nin horoskopları incelenirse, ölüm noktasının yanısıra yolun ötesi anlaşılabilir. Doğru bir "İyi Yolculuklar Haritası" nda ölümün yeri ve zamanı bellidir, burada ruhun neye yöneldiği ve ne yapacağı kolayca görülebilir. Bu da bir doğum kartıdır, yeni yaşamı veya yeni geçidi gösterir. Yakın ruhlar birbirlerinden uzaklaşmak istemezler, yani birbirlerine sevgi bağıyla yakın olanların ölümleri arasında ilişki vardır. Bu iki insandan birisinin ölümü, ötekisi için referans olabilir ve iyi bir astrolog buradan yola çıkarak, ölüm noktasını rahatça bulabilir. Yakın ilişki içindeki ruhların davranışları ve eylemleri benzerdir. Açıkcası astrolojik bilgiler bizlere ilginç ve önemli dersler verirler. Korkmamayı öğrenmenin yanısıra varlığımızın bir parçasını da öğreniriz. Yani örneğin İstanbul´dan İzmir´e giderken Balıkesir´de durur ve bir gece kalabiliriz. Ama amacınız yine de İzmir´e gitmektir. Sadece bir gece duraklarsınız, o kadar ve işte şimdiki yaşamınız budur. Kısacası valizlerinizi buna göre hazırlayın, iyi bir tatil yapın, uzun yolculukta bir gece için dinlenin sabah ölecek yeni bir şekle dönüşerek yani yeni bir elbise giyecek ve yine hedefe doğru yola çıkacaksınız. "Son" gerçek anlamda "Yeni" olacak ve siz de yenileneceksiniz, bunun öteki adı "Metamorfoz" yani "Dönüşüm" dür. Ölüm olayı, küçük mavi okuldan mezun olarak daha yüksek düzeydeki eğitimlere doğru gitmektir. Persephone´a katılın, baharı başka bir yerde ve zamanda yaşayın ve Yaşamsal Dönemleri iyi bilen bir astrolog bulmayı da ihmal etmeyin...

 

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
5 + 15 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin