KOVA

 

 

 

Kivi

Kova burcu insanı, vücudundaki su ve nem oranına azami ölçüde dikkat göstermelidir. Bu nedenle vitamin ve nem kaynağı Kivi, Kovalar'ın beslenme sisteminde özel bir yere sahip olmalıdır.

A ve C vitaminleri ile potasyum açısından çok zengin bir meyve olan kivi, ayrıca kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengindir. Besleyici değeri yüksek bir besin olan kivinin bir tanesi ile günlük A ve C vitamini ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır. Kan basıncını dengeler. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir, Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.

Dilimlenmiş kivi cilde konulursa besler ve nemlendirir. Ezilerek suyu çıkartıldıktan sonra püre haline getirilen Kivi yorgun ve yıpranmış ciltlerde maske olarak kullanılabilir.

Armut

 

Sindirim sistemini güçlendiren, hazmı kolaylaştıran Armut'un esas etki alanı böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlarının ve kumunun dökülmesine yardım etmesidir. İdrar söktürücü ve kanı temizleyici özelliğinin yanısıra kansızlığa iyi gelir.Nıkris (gut) ve romatizmada faydalıdır.

Yemeklerden önce yenilmesi tercih edilmesi gereken Armut, mümkünse çekirdekleri ile birlikte yenildiğinde daha faydalıdır. Çekirdeği, aç karına yenirse bağırsak kurtlarını dökmeye de yardımcı olur.  Az kalorili fakat bol lifli ve mineralli bir meyve olan Armut, diyet yapanlar için de faydalıdır. Ferahlık veren bir meyve olduğu için hamilelerin kusmalarını azaltır.

Mürver Ağacı - Mürver Çiçeği

Bu ağacın meyva özü bazı yerlerde şarabı renklendirmekte kullanılır. Bitkinin gövde ve dalları iplik makarası yapımında kullanılmaktadır. Çiçek ve yaş yaprakları yardımıyla, idrar ve balgam söktürücü özelliklerinden, yanısıra terletici özelliği ile ateş düşürme özelliklerinden faydalanılabilir. Gövde kabukları ve yapraklarıyla cilde dıştan uygulanarak yara iyileştirici niteliği de değerlendirilebilir.

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
3 + 9 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin