OĞLAK

Ayva

Meyvelerinden hazırlanan şurup ve kompostolar çocuk ishallerine karşı çok etkilidir. Ayva meyveleri kalbe kuvvet verir ve rahatlatır. Harareti ve ishali keser. Hazımsızlığı giderir, mideyi ve bağırsağı kuvvetlendirir, ince bağırsak iltihabını giderir. Vücudun gelişmesine yardım eder. Ayva damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir, tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Yapraklarının çayı kalp ağrılarına iyi gelmekte, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Tansiyon, hazım, karaciğer ve kalp problemleriyle karşılaşma olasılığı yüksek olan toprak grubu burcu Oğlak için Ayva, beslenme sisteminin vazgeçilmez parçalarından biri olmalıdır. Reçel formuyla da kullanılabilen ayvanın tatlı yapımında da önemli bir malzeme olduğunu unutmayın.

Horozibiği

Akçaotu olarak da bilinen Horozibiği, zeytin ve tuz ile beraber dövülerek zamk kıvamına getirilip ilaç yapımında kullanılır. Göğüs, bronşit ve dalak rahatsızlıklarının tedavisinde faydalanılan bu bitki, çeşitli kültürlerde haşlanarak veya kavrularak ana yemek biçiminde de kullanılmaktadır.

Kenevir

İnsanlık tarihinin en eski bitkisel ham madde kaynağı olan, saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılan bir bitki türü olan Kenevir,romatizma tedavisinde ve ağrı kesici özelliğiyle ilaç yapımında kullanılmaktadır.