Negatif Astroloji

İşimize Gelmeyen Astroloji

Astroloji genelde size siz şöyle akıllısınız, böyle seksisiniz gibi kişilik analizleri veya şu zamanda şunlar veya bunlar olabilir tarzında yaklaşımlar getirir. Alışılmış yaklaşım budur ama bir de "Negatif Astroloji" vardır ki, işte bu adamı deli edebilir, gerçekte burçların negatif yönleri çok daha fazla yararlı olabilirler ve ona göre davranabilirsiniz. Şimdi gelin; Astrolojik gerçeklerden yola çıkarak örneklemeler yapalım. Burçların bu tarz yorumlanmaları sonucunda, eminim kendinizi ve bir yakınınızı muhakkak burada bulacaksınız ama kızmaca yok; tamam mı?

Koç Burcu Bir Koç Burcu insanısınız veya bir Koçunuz var. İşte size tam bir "al gülüm-ver gülüm" tipi, kesinlikle bedel ödeyeceksiniz, bunu hiç unutmayın. Eğer sizi mükemmel bir restorana yemeğe götürdüyse, ilk işiniz onu övmek olsun, bu kadar güzel bir yeri nasıl seçtin, ne kadar zevklisin diye. Sakın onu eleştirmeyin, ne olursa olsun, bunu yapmayın, zira o eleştirilemez. Öylesine sevimlidir ki üstelik, tepeniz atsa da sonunda yine o kazanacaktır. Üstelik çok da kıskanç olabilir, boynuzlarına bakmayın vallahi canınıza okur, asla unutmayın, Koç bir egomanyaktır. Koç´a göre yaşam: "Eğer bana bu dünyaya neden geldiğimi soracak olursanız, bilin ki ben artistim ve yaşamı tanıyıp, sesimi duyurmak için buradayım."

Boğa Burcu; Bir inekle veya öküzle ne yapabilirsiniz? İşte size Boğa Burcu; öylesine kibar, görgülü, karizmatik ve zariftir ki, şok geçirip hayranlık türküleri düzebilirsiniz. Ama ne yazık ki, o bir öküz veya inektir. Karşınızda İnek Şabanla, Öküz Mehmet Paşa arasında birisi vardır sonuçta. Sakın ola ki, onun çıkarlarına dokunmayın, sizi resmen boynuzlar, öteki anlamda değil tabii. Muhteşem bir egoist ve süper duygusuz biridir. Ona aşıksanız eğer, size nadide bir çiçek gibi bakacak, sevecek ama birdenbire yere atarak üzerinize basıp çiğneyecektir. Siz istediğiniz kadar "ama neden?" diye haykırıp durun, muhakkak onun çıkar hesaplarında veya süperegosunda bir şekilde eksi haneye geçmişsinizdir. Boğa insanı duygusuz ve kalın bir yaratıktır. Boğa kendini anlatıyor; "Biz insanlar sıradan, ilkel ve egoist sürüngenleriz ama ben en iyisi ve en akıllısıyım; beni anlamayanlara acıyorum."

İkizler Burcu Eğer bir İkizler burcu insanıysanız, veya o burçtan bir adet de sizde varsa ayvayı yediniz demektir. Çelişkiler ve bunalımlar imparatorluğuna hoş geldiniz. O hep bunalımdadır ve hastadır, sıkıştı mı önce hastalanır sonra da toz olur, olmazsa saygısızlaşır. Siz istediğiniz kadar önemli olaylardan söz edin hiç farketmez, hep o önemlidir, hele bir de şımartılırsa. Amacına en kısa zamanda ulaşan, mega şanslı biridir o; Sonucu elde edince sevimli bir şeytan kılığında gülümseyerek sizi öper okşar, iltifatlar eder, neden ben düşünemedim der sonra akşam olur, sabah olur ve bizim İkizler siz daha sabah afyonunuzu patlatamadan "ben aslında sonucun böyle değil, şöyle olmasını istiyordum. " demez mi? İşte o anda "doktorum nerde?" şarkısına hemen başlayabilirsiniz. İkizler insanı bir doyumsuzdur, orgazmdan sonra dahi, "bunu bir şekilde daha iyi yapabilirdik." diyebilir. İkizler düşünüyor; " Her geçen gün beni daha mutlu ve daha bilge yapıyor ama acaba hangisi gerekli?"

Yengeç Burcu Buyrun yan yan gelen Yengeç´e, işte size gerçek bir kusur bulucu. Verem olursunuz onunla, süslenip püslenip bir davete gidiyorsunuz diyelim, sizi uzun uzun süzer ve sonra "hımmm" diyerek olmadık bir kusur bulur ve moralinizi allak bullak eder. Örneğin arkadaşınız Ayşe´ye bu rengin daha çok yakıştığını, size uymadığını yumurtlayıverir. Siz siz olun bu insana asla sırlarınızı açmayın, zira karşınızda evrensel bir dedikoducu vardır, yemez içmez herşeyi herkese yetiştirir; işte o zaman oku yersiniz. Yengeç gerçek anlamda bir dedikodu kumkumasıdır. Yengeç dolunayda felsefe yapıyor; "Eşitlik iddiaları arttıkça insanlık aşağılara düşüyor; ne saçma; ben sizlerle eşitmiyim? "

Aslan Burcu İşte şimdi buyrun sahneye, çünkü assolistiniz Aslan huzurlarınızda. O en büyüktür ve ondan başka büyük yoktur. Eğer bir Aslanla berabersiniz, hemen evinize bir kedi alın ve onu devamlı izleyerek, notlar alın, çok önemli bilgiler elde edeceksiniz. Bu çılgın kocaman kedi, hep birşeyler ister, miyavlar durur, durup dururken de tırnaklarını çıkarıp, kuyruğunu sallayarak hırlayıverir. Sakın etkilenmeyin ve ona avazınız çıktığı kadar haykırın, kuyruğunu kıstırıp kaçacaktır. Aslan herşeyi çok iyi bildiğini zanneder, ona göre.. Aslan ormanda dolaşıyor; "Krallar yıldızlar gibidir, doğarlar ve batarlar; olabilir çünkü asıl önemli olan ünvanların ve yapılanların kalıcı olmasıdır. Beni sakın unutmayın."

Başak Burcu Şimdi de sahnede görkemli bir sansürcü ve denetimci var, yani yobaz Başak.. Bir kere patavatsızlıklar kralıdır ve de ağzında bakla ıslanmaz. Hiç farkında olmadan bir anda bir çuval inciri berbat edebilir. Bunu da iyi kamufle eder ve kendince öyle bir kritize ve sansür eder ki, sonuçta karşınıza bambaşka bir senaryo çıkar. Ve de siz başka bir yönde kaybolup gidersiniz. İşte sizi şaşırtıp, dağıtmayı başarmıştır, o bir denetimcidir, herşeyi kesip biçer ve kuşa çevirir, duygularınızı bile. Ondan kaçının, Başak insanı sizi eninde sonunda bitirecektir. Başak kuruntu yapıyor; " Bir arkeolog bir kadın için ideal bir kocadır; çünkü yıllar geçtikçe kadını ile daha çok ilgilenip, yakından araştırır. Beni araştırın."

Terazi Burcu Terazi Burcu en güzeldir, en akıllıdır, en zevklidir, en iyi yemekleri o yapar, en iyi o giyinir, en doğruyu o bilir, en fazla en odur; Daha ötesi olamaz. Aslında güzelliği yüzeysel, aklı havada, zevkleri rüküş, doğruları egosantrik ve ilkeldir. Keçi gibi inatçı olduğundan, aklı hep arkasında kalır. Politik bir yüzkarasıdır. Terazi insanı gerçek bir maymundur. Mükemmel taklitçidir, biri birşey alıp veya birşey giydi mi, aynısını ertesi gün onda görürsünüz, yakışıp, yakışmasın, bunun önemi yoktur. Terazi talk-show´da; "Risk, risk, risk; şu dünyadaki en kötü şey işte bu. Kendinle barış ve gerçeği yüzle, yöntem belli ama kendimi tanımam da risk değil mi?"

Akrep Burcu Aciz ve güçsüz bir seks bombası arıyorsanız eğer, hemen bir Akrep bulun kendinize. Evet, onunla gözgöze bakıştığınızda, kemikleriniz ısınır, içinizde birşeyler kıpır kıpır kıpırdanır ve tüm cinsel güdüleriniz ayağa kalkar. "Tamam işte oldu" dersiniz ama hiç heveslenmeyin zira hepsi bu kadardır. Çünkü bundan sonrası ancak senaryodur ve maalesef o muhteşem erotizm filmi asla çekilemeyecektir. Zira beceremez, iyisi mi siz hayallerinizle yetinin. Akrep insanı seksüel bir beceriksizdir. Akrep aynaya bakıyor; " Herkes kendini bilge sanıyor, aman tanrım, bu ne büyük bir aptallık. Üstelik seksüel bile değiller; neyse, seks yapalım mı?"

Yay Burcu Yay tipi iflah olmaz bir çapkındır ve ne yazık ki her konuda olduğu gibi, bunun da cılkını çıkarır. aslında Yay insanı Akrep insanının deforme olmuş ve de utanmayı kitabından kaldırıp atmış türüdür. Kendini dayanılmaz bir çapkın sandığından, cinsiyeti, tipi ve davranışları ne olursa olsun kurum kurum kurularak dolaşır. Bilgisi bir yerlerde kalmıştır, kendini geliştirmek gibi bir çabaya hiç zahmet etmediğinden ölümsüz bir ukaladır, yüz yıl önceki bilgisiyle hiç durmadan konuşur durur. Kadın olduğu zaman tavuskuşu gibi dolaşır ama tüyleri yoluk ve renksizdir, eğer erkekse kendisine hayran kadınların çokluğundan hep şikayet eder ama aslında hiçbir şey yaptığı yoktur. Yay bir gizlilik showmeni veya showgirl´dür, onunla sadece eğlenebilirsiniz. Yay üzülüyor; "İnsanlar o kadar karmaşık, gizemli varlıklar değiller ki, nedir bu felsefeler, arayışlar? Kötü sadece kötüdür. Sahi, ben kötü müyüm?"

Oğlak Burcu Kibir; Bir garip gurur ve de boş bir kavanoz. İşte size Oğlak insanı; başı havalarda, ulaşılmaz ve elde edilmez pozlarda ortada dolaşır durur. Erkekse horoz, kadınsa keçidir. İyi bir dinleyicidir, sizden düşüncelerinizi kapar, o garip beyninin bir yerlerindeki tozlu raflara yerleştirir ve o beyin arşivi yüzyıl öncesine göre çalıştığından, sonuçlar bir türlü yerine oturamaz, bir bakarsınız sizden duyduklarınızı size oturmuş anlatıyor, sakın karşı koymayın, sizi asla dinlemez ve bir sürü de laf yersiniz. Onun ufkunda asla gözükmeyin; Oğlak sizi eninde sonunda yer. Oğlakça; " Bu gezegende bir tek insanın yaşamın tüm anlamını biliyor olması mümkündür ama siz onu tanımıyorsunuz ki, beni biraz anlasanız ne olur?"

Kova Burcu Ucube anarşist Kova; ayağınızı denk alın, evrensel terörist karşınızda. Sizi duman edebilir, yaptıklarını ve yapabileceklerini hayal dahi edemezsiniz. Hiçbir konuda tartışmaya girmeyin, asla etkilenmez ve korkmaz. Doğuştan egoist, kendini beğenmiş ve zıddır. İnanılmaz şirinliği ve sıcaklığının yanısıra dili zehir gibidir ve ısırır, onun için engel ve sınır yoktur, amacı için dağları deler, ırmakları kurutur. O muhteşem bir yalancıdır, yalanlarına ve hayallerine önce kendi inandığından, birkaç dakika sonra sapıtır ve sonunda siz de inanırsınız. Kova tek kaşı yukarda sizi süzüyor;"Şimdi şu raporları bir an bırakın; evrenin tek ve sonsuz bir tapınak olduğunu ama bir çocuk tarafından yönetildiğini hiç düşündünüz mü?"

Balık Burcu Para veya madde için dilenilir ama ruhsal bir dilenci arıyorsanız işte size Balık insanı; O bir Pollyanna´dır, sürekli mutluluk oyunu oynar. Hep büyük işlere kalkışır ama bunun için bir çaba gösterdiğini göremezsiniz. Çünkü o görkemli bir tembel ve bahane uzmanıdır, en iyi şekilde başkalarının çabalarını, alın terlerini yalar yutar. Sonra da mutlu mutlu, sevecen sevecen gülümser. Kronik bir huzursuz olduğu için, içindeki evrensel huzursuzluğun etkisiyle hiçbirşeye inanmaz. Balık insanı bir saçmalıklar ve sorumsuzluk demetidir. Bu profesyonel dilenciye daima ruhunuzdan küçük küçük parçalar vermek zorundasınız. Balık çok mutluysa; "Bu, belki de mutluluk değildir, kimbilir? Yoksa bir tür melankoli mi? Ama birgün mutlu bir anı düşünebilirim nasılsa; neyse, alabilirmiyim?"

Evet, ne dersiniz? Burçlara bu pencereden bakmak galiba hiç de fena değil. Şimdi bir kez daha düşünün, önce kendinizi, sonra da onu....