BALIKGelincik

Bozcaada'da yapılan geleneksel Gelincik Şerbetiyle ünlenen bu alımlı, güzel bitki nazik yapraklarıyla hassas Balık insanını temsil ederken, ince dikenli gövdesiyle içe kapanık ve korunmaya eğilimli Balık insanını da başarıyla anlatır. Japonlar'ın gelincik ile ilgili tanımı bu bitkiyi de bu bitkiyle özdeşleşen gizemli ve sürprizlerle dolu Balık'ı da başarıyla tarif etmektedir.

''Gelincik insan ömrü gibidir. Dünü vardır. Yaşamıştır. Bugünü vardır. Yaşıyordur. Ama yarını belli değildir''

Enginar

 

Kat kat yapraklarının altında saklı kalbinde gerçek özünü ve değerini saklayan enginar, benliğinin derinlerinde en değerli hazinelerini de en büyük kırgınlıklarını da saklayan hassas ve duygusal Balık için önemli bir bitkidir.

Çiçekleri sebze olarak, taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılan Enginar'ın suyu kalp çarpıntısına iyi gelmektedir. Taze enginar yaprağı kaynatılarak hazırlanan enginar çayı karaciğer hastalıklarında oldukça faydalıdır. Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçları güçlendirir.

Afyon Çiçeği

 

Kara haşhaş,keyfotu,adamcanı olarak da bilinen Afyon Çiçeği vücuttaki ağrıları geçirir. Kereviz tohumu ve havuç kökü ile birlikte yenmesi tercih edilmelidir. Yumurta sarısı ve safran ile karıştırılıp cerahatli yaralara yakı gibi konulur. Çıban tedavisinde de yakı şeklinde kullanılabilir.

 

 

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
7 + 8 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin