ASLAN

AyçiçeğiAteş grubunun güçlü burcu Aslan, gezegeni Güneş gibi canlı, sıcak, hayat veren bir yapıdadır. Çocukları, cömertliği, kuvveti temsil eden Aslan için yüzünü hep güneşe dönen Ayçiçeği'nden daha karakteristik bir başka bitki olamazdı. Bu faydalı bitkiyle daha da yakınlaşmak, deyim yerindeyse güneşle kucaklaşmak için ayçiçeğinin hafif ve lezzetli yağından, nefis tanelerinden ve elbette dekoratif özelliğinden faydalanmayı ihmal etmeyin.

BademGülgiller familyasından olan ve yenilebilir çekirdek kısmını kuruyemiş olarak kullandığımız Badem'den elde edilen yağ özü ile saç ve tüy diplerinin güçlendiğini, badem yağının hızlı bir cilt iyileştiricisi olduğunu biliyorsunuz. Peki ya ağız yoluyla alınan acıbadem'in göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici özelliklerini de bu bitkinin faydaları listesine eklemeye ne dersiniz!

Cevizİster yemek ve salatalarınızda kuruyemiş halini, ister yapraklarından elde edilen boyasını, ister binbir zahmetle elde edilen çok kıymetli yağını kullanın, ceviz tüm mutfakların vazgeçilmezlerindendir. Bir Aslan'ın mutfağında da önemli bir yer tutan Juglans, kiler dolabınızda her daim bolca bulunmalıdır. Eğer bu leziz yemişle ekmek yapmayı denerseniz, içeriğindeki renk verici özelliği aklınızda tutmayı ve ekmeğinize katarken kabuklarını soymayı unutmayın!

ZeytinKahvaltı sofralarımızın değerli unsurudur Zeytin.Akdeniz mutfağının baş tacıdır. Pek çok çeşidiyle ağzımızı da sofralarımızı da tatlandırırken iştah açıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücü olarak da faydalanılabilir. Şeker hastalığında kullanım alanı bulduğu gibi tansiyon düşürücü olarak da etki eder. Değişik lezzetler tatmaktan hoşlanıyorsanız, zeytin yapraklarını balık pişirirken fırın tepsinize eklemeyi veya yeşil salatanıza ince kıyılmış zeytin yaprağı parçaları dahil etmeyi de deneyin. Bu hoş lezzetler takdir edilmenizi sağlayacaktır.

SafranAltın kadar değerli Safran, keskin tadıyla özel bir aroma yarattığından mıdır yoksa taklit edilemez kusursuzluğuyla vazgeçilmez olduğundan mıdır bilinmez tüm baharatlar arasında çok özel bir yere sahiptir. Sofralarınıza bir tutam güneş katmak istediğinizde doğanın bu güçlü ve sıcacık bitkisi emrinize amadedir. Hakettiği saygıyı göstererek, ölçülü kullanmanız kaydıyla...

NaneFerah kokusu ve aromasıyla doğanın bizlere armağanı olan nanenin faydalarını uzun bir listede topluyoruz. İştah açar, sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Anne sütünü arttırır. Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir. Taze, kurutulmuş, demlenip çay formunda hazırlanmış, yağ özü çıkartılmış ve daha pek çok formda kullanabileceğiniz nane, çok yönlü ve faydacı Aslan insanlarının da en sevdiği bitkilerdendir.

PirinçZorlu koşullarda yetişen, çok hassas bir ilgi isteyen ve güç koşullarda hasat edilen Pirinç ya da diğer adıyla Çeltik, yaşamındaki her bir detaya fazlasıyla özen gösteren Aslan'ı başarıyla temsil eder. Hemen her kültürün mutfağında hak ettiği saygıyı gören bu buğdaygil, yüksek kaliteli bir yemeklik yağ olarak da kullanıma uygundur.

IsırganVücutta hücre yenilenmesini sağlayan ısırgan otu, alyuvar yapımını artırır.Yaprak ve sürgünleri salata şeklinde veya pişirilerek yenildiğinde, kansere karşı etkili olmaktadır. İçecek olarak kullanmak isterseniz, süt dolu bardağınıza ekleyeceğiniz bir kaşık balla bu mucizevi bitkinin faydasını ve lezzetini en üst düzeye çıkartabilirsiniz.

 

 

 

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
3 + 1 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin